Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie - porovnanie

 

 

porovnanie_nosicov_bicyklov

 

1.6.2018

Predaj nosičov bicyklov v posledných rokoch neustále stúpa. Dôvodom je zvyšujúci sa záujem o tento šport. Vďaka elektrobicyklom môžu aj rekreační cyklisti prejsť za deň svojim bicyklom vyše 50 km. Prevoz takýchto bicyklov je však kvôli ich hmotnosti náročnejší. Na streche vozidla je to nemožné, nosiče nemajú takú nosnosť. Ukladanie do kufra vozidla rovnako nie je pohodlné. Preto ostáva len použiť nosič na ťažné zariadenie. Tých je dnes na trhu široká ponuka, vybrať si však nie je jednoduché. Preto vám prinášame podrobné porovnanie nosičov bicyklov na ťažné zariadenie. Po prečítaní nasledujúcich riadkov budete mať v tejto problematike úplne jasno. Ak plánujete kúpu takéhoto nosiča, určite čítajte až do konca.

 

Čo sa v teste porovnávalo

Každý podobný test sa zameriava na porovnanie základných parametrov. Cena, nosnosť, dizajn, jednoduchosť manipulácie, atď. My sme však v porovnávaní zašli ďalej a hodnotili sme aj veci o ktorých sa nikde nehovorí ani nepíše. Prečo? Nie každý výrobca sa rád pochváli nedostatkom svojho produktu a niekedy aj malé detaily môžu ovplyvniť dobrý dojem z produktu.

V teste sme porovnávali nosiče na 3 bicykle ktoré sú najpredávanejšie. Varianty pre 2 alebo 4 bicykle majú väčšinu parametrov podobných. Navyše technické „vychytávky“ alebo nedostatky sú na rovnakých modeloch bicyklov rovnaké, bez ohľadu na koľko bicyklov sú určené.

Aby bolo testovanie objektívne, každý porovnávaný parameter sme ohodnotili bodmi. Čím je parameter dôležitejší, tým viac bodov za neho konkrétny produkt mohol dostať.

 

Tu je zoznam porovnávaných parametrov aj s bodovým ohodnotením:

Parameter

Maximálne body

Vysvetlenie prideľovania bodov

Cena

30

najdrahší 0 bodov, najlacnejší 30 bodov

Dizajn

10

Brali sa do úvahy použité materiály a technológie, je to samozrejme subjektívna vec

Možnosť E-bike

10

10 bodov ak je nosič vhodný pre E-bike, 0 ak nie je

Zaťaženie bicyklami

10

Nosič s najnižším zaťažením má 0 bodov, s najvyšším 10

Upínanie

10

Systém fixácie na ťažné zariadenie, vysvetlené nižšie

Hmotnosť nosiča

10

Najľahší 10 boddv, najťažší 0 bodov

Zabezpečenie

10

Možnosť uzamykania, o ťažné, aj bicyklov, počet potrebných kľúčov, body od 0 po 10

Rozšíriteľnosť +1 bike

8

8 bodov ak je možné nosič rozšíriť o prevoz ďalšieho bicykla, 0 ak nie

Skladateľnosť

8

Ak je nosič možne zložiť do kompaktných rozmerov získa 8 bodov

Upínanie bicyklov

8

Spôsob ako sa upínajú bicykle, nie len kolesá ale aj rám, vysvetlené nižšie v texte

Medzera medzi bicyklami

6

Vzdialenosť jednotlivých bicyklov od seba na nosiči, najväčšia získava najviac bodov

Možnosť nastavenia vzdialenosti kolies

6

6 bodov ak nosič umožňuje posúvanie upínania kolies podľa veľkosti bicykla

Upevnenie zvislej rampy

6

Akým spôsobom je upevnená zvislá rampa, ktorá drží bicykle vo zvislej polohe. Pevnejšie upnutie získa viac bodov.

Nutná montáž po kúpe

4

Je potrebné nosič po kúpe skladať alebo je pripravený na použitie?

Čas montáže + demontáže

4

Čas potrebný na nasadenie nosiča na guľu + čas na jeho zloženie, najkratší čas má najviac bodov

 

Každý produkt mohol za každý parameter získať body od 0 až po plný počet. Prideľovanie bodov bolo vždy riešené tak, že produkt s najnižšou úrovňou daného parametra získal 0 bodov a najlepší produkt plný počet. Napríklad ak sme posudzovali hmotnosť samotného nosiča tak plný počet dostal najľahší nosič a nula bodov najťažší. Nosiče s hmotnosťami medzi nimi získali adekvátne body prislúchajúce ich hmotnosti. V prípade že sa jednalo o parameter kde sú len dve možnosti ako napríklad možnosť rozšírenia nosiča o ďalší bicykel, nosič získal buď plný počet bodov ak bol rozšíriteľný, alebo nula bodov ak takú možnosť nemá. Nakoniec sa body za jednotlivé parameter spočítali. Nosič s najväčším počtom bodov je víťaz testu.

 

 

Vysvetlenie niektorých parametrov

 

Zabezpečenie

Na trhu je široká ponuka nosičov nie všetky sú však uzamykateľné. To znamená že na trhu kúpite aj nosič ktorý nemá žiaden zámok, ten sa samozrejme dá dokúpiť. Všetko je len otázkou ceny. Pri tomto parametri sme neposudzovali len možnosť uzmykania ale aj komfort. Napríklad či sú uzamykateľné aj bicykle aj samotný nosič na guľu, na body vplývalo aj to či na takéto uzamykanie potrebujete viac rôznych kľúčov alebo len jeden. Nie je samozrejmosťou, že zámky sú všade rovnaké.

 

Skladateľnosť

Dnes už takmer nenájdeme nosič ktorý neumožňuje sklopiť zvislú rampu aby bola aspoň čiastočne kompaktný. Existujú však aj take ktoré je možné poskladať do rozmerov väčšej nákupnej tašky a pohodlne odložiť do kufra auta. Je to veľká výhoda ak nemáte príliš veľký kufor alebo v garáži nie je dotatok miesta na rozložený nosič. Výrobcovia sa dnes predháňajú v tom, do akých malých rozmerov dokážete ich nosič zložiť. Stále sú však na trhu aj neskladné obrie nosiče.

zlozene_nosice_bicyklov

Pre ilustráciu veľkosti nosiča je na porovnanie priložený papier formátu A4.

 

 

Upínanie bicyklov

Všetky nosiče ponúkajú približne rovnaký system upínania bicyklov, mechanizmy sa však výrazne líšia. Vždy ide o fixáciu kolies a uchytenie rámu vodorovným ramenom. Najhorší spôsob fixácie kolies je klasickým textilným popruhom s prackou, najlepšie sú plastové popruhy s prackou s možnoťou doťahovania podobne ako na lyžiarskych topánkach. Vodorovné ramená čo držia bicykel zvislo sa dajú na lepších nosičoch behom sekundy zvesiť dolu zo zvislej rampy a potom opäť nasadiť, prípadné sú natáčateľné aj do strán, nie len zvislo nahor  a nadol. Je to dôležité pri nakladaní viacerých bicyklov, pretože prvý bicykel ešte naložíte ľahko. Pri druhom už môžete mať problém ak potrebujete rameno prestrčiť cez prvý bicykel popod jeho rám aby ste zafixovali druhý. Preto ak môžete rameno zvesiť a pripevniť ho až po naložení bicykla, je to oveľa pohodlnejšie.

 

upinanie_kolies_westfalia_bc60            upinanie_kolies_peruzzo_siena

      Upínanie s doťahovacou prackou (Westfalia)                                          Obyčajný textilný popruh (Peruzzo Siena)

 

      

Odnímateľné vodorovné rameno nosiča BOSAL Traveller.

 

  

Natáčacie rameno nosiča Peruzzo Pure Instinct.

 

 

Medzera medzi bicyklami

Toto je vec ktorá bude trápiť majiteľov tzv. fatbikov. Kvôli širším kolesám majú tieto bicycle aj širšie rámy a ak sú v nosiči bicykle príliš blízko seba, môžu sa dotýkať pričom sa pri prevoze poškodiť ich lakovanie. Preto ak máte takéto bicykle, pozerajte na šírku medzi jednotlivými bicyklami.

 

      

Peruzzo Pure Instinct – 17cm                                              Thule Euro Classic 18,5cm

 

Bosal Traveller 22cm

 

Možnosť nastavenia vzdialenosti kolies

Detský bicykel má kolesá oveľa bližšie ako bicykle pre dospelého človeka. Rovnako nájdeme na trhu aj bicykle s veľkými kolesami ktoré majú aj väčší rám. Skoro každý nosič bicyklov ponúka možnosť nastavenia tejto vzdialensoti, sú tu však obmedzenia. Niektoré nosiče to umožňujú, ale len súčasne pre všetky bicycle naraz. Iné zase umožňujú nastaviť vzdialenosť, pričom sa ale neposúva upínací popruh kolies, čiže môže nastať situácia, že bicykel síce naložíme ale kolesá nepripevníme kvoli krátkym popruhom.

 

 

   Veľkosti bicyklov sa nastavujú pre všetky súčasne                      Každý bicykel môže mať inú veľkosť

                            THULE Velo Compact                                                             BOSAL Traveller

 

 

Upevnenie zvislej rampy

Toto je skôr bezpečnostná záležitosť. Ako sme už spomínali nižšie, bicycle stoja vo zvislej polohe vďaka vodorovným ramenám, ktoré sú pripevnené o zvislú rampu. Táto zvislá rampa je na väčšine nosičov sklápateľná aby sa nosič dal poskladat do menších rozmerov. Mechanizmus fixácie tejto rampy je takmer pri každom nosiči plastový. Samozrejme že nosiče sú testované na svoju zaťažiteľnosť. Ak však nosič plne zaťažíte, pri havárii hrozí prasknutie tejto spojky a okrem rozbitého auta vpredu hrozí aj poškodenie auta zozadu zlomeným nosičom. Existujú na trhu aj nosiče, ktoré majú túto rampu spojenú pevným zvarom. Tu je riziko poškodenia minimálne.

 

       

     Pevne zvarená konštrukcia so zvislou rampou                           Zvislá rampa upnutá v plastových prírubách

                            BOSAL Traveller                                                                          THULE Velo Compact

 

 

 

Krátke hodnotenia jednotlivých produktov (abecedne)

 

 

BOSAL Traveller III

Zrejme najlpešie konštrukčne zvládnutý nosič, bezproblémová manipulácia, niet čo vytknúť. Veľmi pohodlne sa nasádza, skladateľný do malých rozmerov. Veľmi priaznivá cena.

 

Peruzzo Parma 3

Dá sa len sklápať, uzamykanie len za príplatok. Ceľooceľová konštrukcia, nevhodné pre e-biky. Pre rekreačné použite veľmi vhodný vzhľadom na cenu. V podstate ide o jednoduchý nosič s rýchloupínaním na ŤZ bez akýchkoľvek ďalších technických vychytávok.

 

Peruzzo Pure Instinct 3

Vzhľadom na cenu veľmi vydarený produkt na rekreačné použitie. Skladací do malých rozmerov aj sklápací. Jediná malá nevýhoda je nemožnosť použiť ho na elektrobicykle vzhľadom na viac plastových dielov.

 

Peruzzo Siena

Najlacnejší nosič na 3 bicykle. Nemá rýchloupínanie, ani uzamykanie. Je však sklopný, ale nie skladací. Najväčším nedostatkom je nutnosť skladať nosič po kúpe. Zaberie to zhruba 30 minút.

 

Thule Velocompact

Veľmi kvalitne zvládnutý nosič. Výborný dizajn aj použité meteriály. Jediné čo sa mu dá vytknúť je nemožnosť skladania do menších rozmerov a trošku problematickejšie osádzanie (nosič je potrebné rozložiť už na zemi a tak ho clý nasádzať na ŤZ).

 

Thule Euroclassic

Veľký robustný nosič, najväčší v teste. Odporúčame len pokiaľ máte v garáži dostatok miesta na uskladnenie. Opäť komplikovanejšie osádzanie ako v prípade Velocompactu. Jeho veľkosť je jediné čím zaujme, žiaľ je to negatívum.

 

Westfalia BC60 2+1

Tento nosič je pôvodne len pre 2 bicykle ale je rozšíriteľný na 3. Pri verzii na 2 bicykle je po zložní najkompaktnejší zo všetkých nosičov. S rozšírením na 3. bicykel ho už nie je možné úplne poskladať stále sa však poľahky vôjde do kufra auta. Rozšírenie sa komplikovane montuje, potrebujete náradie. Dizajnovo veľmi dobre zvládnutý.

 

Yakima T3

Veľmi pevne skonštruovaný, jednoduchý a dizajnovo dobre zvládnyutý nosič. Toto je nosič s najjednoduchšou manipuláciou. Je to však najdrahší model v našom teste. Rozšítenie na 4. bicykel sa osádza bez náradia a celý process trvá do 5 sekúnd.

 

 

 

Výsledok testovania

 

 

Záver

 

Aboslútnym víťazom je nosič BOSAL Traveller III. Vyniká takmer vo všetkých parametroch a navyše je jeho cena pod 400 EUR, čo je priemerná cena testovaných nosičov. Ostatné nosiče sa umiestnili pekne v rade podľa ich ceny. Najdrahší je zväčša aj najlepší. Je tu vidno že parameter cena, hoci mal najvyššiu váhu v hodnotení, takmer nezavážil vo finálnom výsledku (najnižšia cena znamenala najviac bodov a naopak).